Komunitní plánování je metoda, kterou je možné využívat při zpracování dokumentů a rozvojových plánů pro různé oblasti veřejného života na úrovni obce nebo společně pro více obcí.
Komunitní plánování je tedy možné využívat také při plánování sociálních služeb na místní úrovni, aby odpovídaly tomu, co lidé potřebují a místním možnostem.
Kdo se komunitního plánování účastní
Komunitní plánování je otevřené - to znamená, nabízí možnost zapojení všem (občanům, zástupcům institucí, odborníkům), kteří se o sociální služby zajímají profesně nebo z osobních důvodů a chtějí se účastnit rozhodování o jejich dalším nastavení a využití.
Zejména se komunitního plánování účastní zadavatelé, poskytovatelé a uživatelé sociálních služeb.
Zadavatelje ten, kdo je odpovědný za zajištění sociálních služeb, které odpovídají místnímpotřebám – jedná se tedy o volené zástupce obcí a také kraje. Podrobnosti o roli zadavatele najdete ZDE.
Poskytovatel je fyzická osoba nebo zástupce organizace, která zajišťuje poskytování pomoci v souladu se Zákonem o sociálních službách. Podrobnosti o roli poskytovatele najdete ZDE.
Uživatel sociálních služeb je člověk v nepříznivé sociální situaci, kterému jsou služby určeny. Vyhledávání, oslovování a zapojování uživatelů do práce na komunitním plánu je nenahraditelná možnost, jak zjistit potřeby v sociálních službách, jak získat informace o kvalitě poskytovaných služeb, jak objevit existující mezery v jejich nabídce a jak objevit nové zdroje pro uspokojování potřeb (např. svépomocné aktivity). Uživatelé mají v komunitním plánování klíčový význam, protože pouze ve spolupráci s nimi lze nastavit smysluplnou podobu sociálních služeb.
Veřejnost, tedy obyvatelé obce, kteří se o sociální služby zajímají. Například lidé, kteří zvažují možnost využití sociálních služeb nebo jejich příbuzní.
Odborníci a zástupci institucí, které v daném místě působí. Mohou to být pracovníci z různých organizací, které jsou zaměřeny na práci s lidmi, a jejich činnost se různým způsobem prolíná s poskytováním sociálních služeb. Například pracovníci školství, zdravotnictví, úřadů práce, policie, dalších odborů městského úřadu apod.
Co získá uživatel a poskytovatel účastí v komunitním plánování
Možnost podílet se na utváření podoby sociálních služeb.
Příležitost prosazovat vlastní zájmy a cíle.
Příležitost k navázání nové spolupráce.
Informace o aktivitách, potřebách a trendech v oblasti sociálních služeb.
Proč je komunitního plánování přínosné pro obec a občany
Vytváří prostor pro všechny, kterých se poskytování sociálních služeb týká, aby se zapojili do diskuse o podobě sociálních služeb na daném území.
Podporuje sociální začleňování jednotlivců nebo skupin obyvatel a posiluje sociální soudržnost komunity.
Nabízí možnost většího zapojení občanů do dění v obci. Podporuje dialog a spolupráci mezi obyvateli, zvyšuje pocit příslušnosti ke komunitě a umožňuje objevovat nové lidské i materiální zdroje.
Umožňuje, aby sociální služby odpovídaly zjištěným místním potřebám, reagovaly na lokální odlišnosti. Tedy aby sociální služby vznikaly podle potřeb občanů a současně podle zdrojů, které jsou na jejich zřizování a provoz k dispozici.
Zvyšuje pravděpodobnost efektivního využívání veřejných prostředků, pokud budou finanční zdroje vynakládány na takové sociální služby, které jsou potřebné.
Jak se mohu do komunitního plánování zapojit
Mohu se jednorázově podílet na některých dílčích aktivitách, např. se zapojit do výzkumů, setkání s občany, předat organizátorům své podněty a mnoha dalších – všechny aktivity jsou pravidelně zveřejňovány na této stránce AKTUALITY.
Mohu se aktivně podílet na připomínkování návrhu komunitního plánu sociálních služeb – každý nový plán na další období je na různých místech veřejně přístupný všem občanům, kteří mohou vyjádřit své připomínky AKTUALITY.
Mohu se stát členem některé z pracovních skupin, které jsou v rámci komunitního plánování ustaveny – členství v pracovních skupinách je otevřené všem. Podrobnosti najdu pod odkazem PRACOVNÍ SKUPINY.